همه چیز در مورد روغن های گیاهی معطر و عطر درمانی

روغن های گیاهی معطر

همه چیز در مورد روغن های گیاهی معطر و عطر درمانی

در این مقاله با مباحث زیر آشنا می شوید:

عطر درمانی یا آروماتراپی چیست؟

خاستگاه عطردرمانی

روغن‌های معطر چگونه عمل می‌کنند؟

نحوه ی مصرف روغن های گیاهی معطر

روغن‌های حامل

۵ رایحه تقسیم‌بندی شده روغن های گیاهی معطر

چگونه روغن معطر را انتخاب کنیم؟

بهترین روغن های گیاهی معطر

روغن های گیاهی معطر قابل استفاده برای درمان

مصارف خاص از روغن‌های معطر

روغن‌های معطر چگونه ساخته می‌شوند؟

مواد لازم جهت ترکیب کردن روغن‌ها

توصیه هایی برای استفاده از روغن های گیاهی معطر

عطر درمانی یا آروماتراپی چیست؟

روغن های گیاهی معطر

عطردرمانی یا آروماتراپی به معنای درمان با استفاده از بو و عطر است و به مصرف روغن های گیاهی معطر در معالجه عمومی برای توسعه سلامتی و احساس خوب و حفظ تعادل بدن باز می‌گردد که به این روش رایحه درمانی هم گفته می شود. روغن های گیاهی معطر روغن‌هایی هستند که از اسانس معطر گیاهان، گل‌ها، درختان، میوه‌ها، علف‌ها، پوست و بذر تهیه می‌شوند. بیش از ۱۵۰ نوع روغن قابل استخراج است. این روغن‌ها قابل تقسیم به روغن‌هایی با خواصِ درمانی، روانی و فیزیولوژیکی هستند که باعث حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری می‌شوند. تمامی روغن های گیاهی معطر دارای خاصیت شفادهندگی و ضدعفونی‌کنندگی هستند.
برخی از روغن‌ها دارای خاصیت ویروسی، ضدالتهاب، تسکین‌دهنده درد، ضدافسردگی، محرک، آرام‌بخش، خلط‌آور و حتی تقویت سیستم گوارش و هاضمه هستند. روغن های گیاهی با جذب شدن در بدن ما تأثیرات خود را اعمال می‌کنند و باقی‌مانده آن به‌طور طبیعی از بدن دفع می‌شود. به‌علاوه این روغن‌ها می‌توانند بر هیجانات، ذهن و احساس نیز تأثیر بگذارند. آنها از سه طریق وارد بدن ما می‌شوند.
۱- استنشاق ۲- آشامیدن ۳- مصرف موضعی پوستی.
از دیدگاه شیمیدانان روغن های گیاهی معطر، مخلوطی از ترکیبات مختصر زیستی هستند. کتون، ترین، استر، الکل، آلدئید و صدها مولکول دیگر که رده‌بندی کردن آنها بسیار دشوار است، چون بسیار کوچک و پیچیده هستند. مولکول‌های روغن های گیاهی معطر خیلی ریز هستند.

روغن های گیاهی معطر
آنها به راحتی از طریق پوست انسان نفود کرده و به سادگی مستقیماً وارد گردش خون فرد می‌شوند و در نهایت در سیستم و اعضای داخلی جریان پیدا می‌کنند و خارج می‌شوند. غلظت روغن های گیاهی معطر به‌خاطر چربی نیست و بیشتر مانند دستگاه‌های تبخیر و نساجی‌اند. برخی از آنها مایعات نامحلول در آب هستند و بلافاصله به محض قرار گرفتن در معرض هوا تبخیر می‌شوند. برای به‌دست آوردن ۳ کیلوگرم روغن معطراسطوخودوس یا سنبل ما به ۱۰۰ کیلوگرم گیاه اسطوخودوس (سنبل) نیاز داریم برای تولید ۱ کیلوگرم روغن یاسمن ما به ۸ میلیون عدد گل یاسمن نیاز داریم.
برخی از این روغن های گیاهی معطر بسیار گرانبها هستند، چون با زحمت و زجر بسیار زیادی استخراج می‌شوند. مرحله تلخیص و استخراج، عطرگیری نامیده می‌شود و در اکثر مواقع چربی به‌جای روغن استفاده می‌شود. پس از این مرحله، عطرگیری با روغن‌های جاذب آغاز می‌شود که برای تلخیص و تصفیه نهایی انجام می‌گیرد.
برخی از روغن های گیاهی معطر که در عطردرمانی برای اهداف مشابه مصرف می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

روغن های گیاهی معطر

کلاری ساژه (گل مریم یا راوید) نام علمی Salvia Scarea
اکالیپتوس، نام علمی Eucalyptus globulus
گل شمعدانی، نام علمی Pelargnium graveolens
اسطوخودوس، نام علمی davendula vera officinals
لیمو، نام علمی Citrus limonem
نعناع وحشی، نام علمی Mentha piperita
جو (برگ‌ها)، نام علمی Citus aurantium

رزماری، نام علمی Rosmarinus officinals
چای درختی، نام علمی Melaleuca Alternifolia
یلانگ‌یلانگ، نان علمی Cananga Odorata
خاستگاه عطردرمانی

روغن های گیاهی معطر
قدیمی‌ترین مورد مصرف روغن های گیاهی معطر به حدود ۶۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد زمانی‌که پزشک مصری، ایم‌هوتِپ، خدای علم طب آن دوره، مصرف روغن‌های معطر را برای استحمام و ماساژ توصیه کرد.
در ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، مصری‌ها از صمغ درخت کندر(مرمکی) و چوب سدر برای مومیایی کردن مرده‌ها استفاده می‌کردند. ۶۵۰۰ سال بعد محققین پی بردند که چوب گیاه سدر به‌طور طبیعی دارای خاصیت ضد میکروبی، ضدعفونی و نگهدارنده است. سقراط، پدر یونانی علم طب، استحمام با روغن‌های معطر به‌طور منظم و ماساژ با عطر را توصیه کرده است. این همان شیوه‌ای است که به‌طور مؤثر در آتن برای پیشگیری از طاعون انجام می‌شده است.
رومی‌ها نیز روغن های گیاهی معطر را برای لذت بردن، تسکین درد، ماساژها و حمام‌های معطر معروف خود به‌کار می‌بردند.

روغن‌های معطر چگونه عمل می‌کنند؟
دکتر آلن هاچ پزشک متخصص اعصاب و رییس مرکز تحقیقات بویایی و چشایی در شیکاگو می‌گوید: «بوها به‌طور مستقیم روی مغز تأثیر می‌گذارند، درست مانند دارو‌های مخدر». بینی ما ظرفیت و توانایی تشخیص ۱۰۰۰۰۰۰ بوی مختلف را دارد. عطر و بو وارد بینی ما می‌شود و با پرز‌های بینی تماس حاصل می‌کند. گیرنده‌های واقع در این پرزها به پیاز‌های بویایی واقع در انتهای رشته‌های عصبی به مغز متصل هستند. بوها به‌وسیله پرزها و از طریق پیاز‌های بویایی به کمک لرزش‌های الکتریکی به مغز انتقال می‌یابند. این لرزش‌های الکتریکی به سیستم‌های کناری مغز می‌رسند.
سیستم لیمبیک بخشی از مغز است که مرتبط با حالات روحی، احساسات، هیجانات، حافظه و یادگیری ماست.
تمام بوهایی که به سیستم لیمبیک می‌رسند، اثرات شیمیایی مستقیم روی حالت روحی ما دارند. به‌عنوان مثال بوییدن روغن معطر اسطوخودوس (سنبل) امواج آلفا را در مغز افزایش می‌دهد و این امواج به ما کمک می‌کند که ریلکس و آرام شویم. بوی یاسمن امواج بتا را در مغز افزایش می‌دهد و این امواج باعث افزایش تحرک و هوشیاری می‌شود.

روغن های گیاهی معطر
به علاوه سیستم لیمبیک محل ذخیره میلیون‌ها بویی است که به‌خاطر می‌آوریم، به همین دلیل است که بوی علوفه خشک و کاه ما را به دوران کودکیمان می‌برد. سلول‌های روغن‌های گیاهی خیلی ریز هستند و به راحتی می‌توانند در پوست نفوذ کرده و جذب جریان خون گردند. این کار بین چند ثانیه تا ۲ ساعت زمان می‌برد و حدوداً ۴ ساعت زمان لازم است تا مواد زائد از خون خارج شده و از طریق ادرار، عرق و مدفوع خارج گردند.
روغن های گیاهی معطر به شکل سحرآمیزی در مشکلات عصبی، موارد مرتبط با استرس، بیماری‌های عصبی، عفونت‌های پوستی، ریزش مو، التهابات، وجود درد ناشی از عضلات یا اختلالات اسکلتی مؤثرند. در بریستول روغن معطر اسطوخودوس (سنبل) بر روی ۲۸ مریض که عمل بای‌پس (قلب) انجام داده بودند، امتحان شد. ۲۴ نفر آنها کاهش تنفس و فشارخون و کاهش اضطراب را گزارش کردند. در پاریس در سال ۱۹۸۵، برای درمان بیماری برفک در ۲۸ زن از روغن های گیاهی معطر استفاده شد و ۲۱ نفر از آنها به‌طور کامل درمان شدند.

مصرف روغن های گیاهی معطر بی‌ضرر است، فقط دقت کنید آنها هرگز نباید به‌طور مستقیم مصرف شوند، چون ممکن است در برخی از پوست‌های حساس ایجاد سوزش یا التهاب یا حساسیت به نور نمایند. آنها باید به میزان مناسب با روغن‌های حامل و مایع مخلوط شده و مصرف شوند. انجام یک تست حساسیت برای بررسی هرگونه واکنشی در جهت رد و حساسیت پوست به این روغن‌ها لازم است.

نحوه ی مصرف روغن های گیاهی معطر

روغن های گیاهی معطر می‌توانند به اشکال متنوعی در خانه و یا حتی محل کار مورد مصرف قرار گیرند.
برخی از شیوه‌های متداول به شرح زیر است:
تنفس کردن

روغن های گیاهی معطر
۲ یا ۳ قطره از روغن گیاهی معطر انتخابی‌تان را در آب در حال جوشیدن بریزید و بخار آن را در حالی‌که حوله‌ای روی سرتان انداخته‌اید با تنفس عمیق استشمام کنید. بخور به باز شدن منافذ پوستی و جذب بیشتر ذرات روغن کمک می‌کند. می‌توانید ظرف حاوی روغن گیاهی معطر و آب را زیر تختتان بگذارید. به این ترتیب سراسر اتاق سرشار از بوی خوش و هوایی معطر خواهد شد.
می‌توانید چند قطره از محتویات ظرف حاوی روغن گیاهی معطر و آب را روی دستمال گردنتان بچکانید. برای اینکه خوابی لذت‌بخش و آرامشی کامل داشته باشید، چند قطره از این روغن‌ها را روی دستمالی چکانده و آن دستمال را درون بالش یا بالشتک‌ها و کوسن‌های روی تختتان بگذارید.

 افشانه‌ها و تبخیرکننده‌ها
افشانه‌ها اغلب از سرامیک یا خاک رس ساخته می‌شوند. در قسمت پایین آنها جای کوچکی برای گذاشتن شمع‌ها و یا چراغ‌های روغن‌سوز کوچک تعبیه شده و قسمت بالای آن به شکل ظرفی گود است که مقدار کمی آب و چند قطره روغن گیاهی معطر در آن می‌ریزند. کمی آب و چند قطره از روغن گیاهی معطر انتخابی‌تان را در این دستگاه‌های تبخیر بریزید و شمع یا چراغ را روشن کنید.

روغن های گیاهی معطر

برای اینکه چراغ روغنی مدت طولانی‌تری دوام داشته باشد، روغن کرچک به چراغ سفالی اضافه کنید، زیرا این روغن نسبت به روغن‌های دیگر، مدت طولانی‌تری می‌سوزد. زمانی‌که آب و روغن گرم می‌شود، پدیده تبخیر اتفاق می‌افتد و فضای اطرافتان پر از رایحه معطر و خوشبو می‌شود.
این پدیده در زمانی حدود ۵ الی ۶ ساعت اتفاق می‌افتد و برای محل‌های عمومی و اجتماعات خیلی ایده‌آل و مناسب است. حتی برای اتاق خواب هتل‌ها، نشیمن و… در واقع هر جایی که هوا نیاز به معطر شدن داشته باشد، می‌توانیم از این روغن‌ها استفاده کنیم. در صورت مصرف روغن صحیح و مناسب، میزان درد در افراد می‌تواند کاهش پیدا کند و احساس آرامش و مثبت بر آنها حاکم شود.

فقط باید دقت کنید که روغن گیاهی طبیعی انتخاب شود. برخی از دستگاه‌های تبخیر برای از بین بردن حشرات استفاده می‌شوند. ۲ تا ۳ قطره روغن گیاهی معطر را به سلیقه خودتان در دستگاه تبخیر بریزید و آن را روشن کنید. بو به آرامی در فضا پخش خواهد شد و اطراف پر از بو‌های تسکین‌دهنده خواهد شد. لیمو و رزماری برای دفاتر کار، رزماری برای حمام و سنبل هندی برای از بین بردن حشرات مفید هستند.

ماساژ

روغن های گیاهی معطر
یکی از شیوه‌های رایج و مفید درمانی ماساژ است، چون هر دو فایده‌ی لمس‌درمانی و رایحه ‌درمانی را به‌طور همزمان داراست. ماساژ، گردش خون، گرفتگی عضلات و دفع سموم توکسین‌ها را بهبود می‌بخشد و انرژی را در عضلات منقبض شده آزاد می‌کند.
بوی خوش، احساس لذت و خوب بودن را القا می‌کند. جذب روغن‌ها از طریق پوست در حین ماساژ خیلی بالاست. غالباً روغن‌های حامل مانند روغن آفتابگردان، روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام شیرین،کنجد و روغن سبزیجات، با روغن های گیاهی معطر مخلوط می‌شوند. روغن های گیاهی معطر را نباید درحین ماساژ به‌طور مستقیم و رقیق نشده استفاده کرد. حدود ۱۰ قطره یا یک قاشق چای‌خوری روغن های گیاهی معطر را باید با حدود ۳۰ میلی‌لیتر از روغن‌های حامل مخلوط کنید. به این شکل روغن ماساژ خیلی شاداب و جوان‌کننده‌ای خواهید داشت.

حمام‌هااین روش یکی از روش‌های ساده برای استفاده راحت از روغن های گیاهی معطر است. روغن گیاهی معطر انتخابی‌تان را در ظرفی بریزید و به آن آب اضافه کنید و به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید و سپس آن را در وان حمام بریزید. به این ترتیب، روغن های گیاهی معطر از طریق پوست جذب بدنتان خواهد شد. چند قطره روغن برای این کار کافی است. دائماً روغن و آب را به هم بزنید، چون برخی از روغن‌ های گیاهی معطر نامحلول در آب هستند.

روغن های گیاهی معطر

پاشویه
شما می‌توانید پاهایتان را در تشتی حاوی آب گرم و ۲ یا ۳ قطره روغن گیاهی معطر فروبرده و شناور کنید. این شیوه بعد از یک روزِ کاری سخت، شیوه‌ای سودمند و آرام‌بخش خواهد بود. به‌ویژه اگر شما پاهایی داشته باشید که خیلی عرق می‌کند و یا بو می‌دهد.

پوت پوری
پوت پوری نام پیشنهادی برای ترکیب گل، علف، دانه و پوست گیاهان خشک شده است. چند قطره روغن گیاهی معطر به این ظرف اضافه کنید. به مدت ۴ تا ۶ هفته بوی خوش در فضا پراکنده خواهد شد. یکی از شیوه‌های خیلی مؤثر، گذاشتن ظرف حاوی این گیاهان خشک در طی شب در یک قوطی در بسته است. به این ترتیب روغن به آن جذب خواهد شد و صبح که در قوطی را باز کنید بوی عطر محفوظ در قوطی، فضا را پُر خواهد کرد.

هنگام خواب
۲ تا ۳ قطره روغن را می‌توانید روی روبالشی‌ها بریزید یا آن را روی دستمال ریخته و در زیر روکش تشک یا زیر روبالشی قرار دهید و پیش یا حین خواب آن را ببویید. این کار در درمان سردرد، استرس، افزایش حس اطمینان و کاهش فشار مؤثر خواهد بود. برخی از روغن‌های گیاهی معطر همچنین به عنوان محرک‌های قوه جنسی عمل می‌کنند.

کمپرس
هر دو نوع کمپرس سرد و گرم می‌تواند مفید باشد. ۲ تا ۳ قطره روغن گیاهی معطر را به ظرفی حاوی آب اضافه کنید. (گرمای آب را در حدی که می‌توانید تحمل کنید، انتخاب کنید.) سپس پنبه یا حوله‌ای کوچک را در این ظرف فرو برده و به محلول آغشته کنید. پارچه را بفشارید و آب اضافی آن را بگیرید و حوله یا پنبه را روی ناحیه مورد نظرتان قرار دهید و کمپرس را برای مدت ۲ ساعت روی ناحیه بگذارید تا مفید واقع گردد. روغن‌هایی مانند اسطوخودوس (سنبل) معمولاً برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب باعث کاهش مشکلات پوستی، کاهش و رفع کبودی و خون‌مردگی و سندرم پیش از قاعدگی خانم‌ها می‌گردد.

روغن های گیاهی معطر
برای کمپرس سرد، قالب یخ و ۲ تا ۳ قطره روغن گیاهی معطر را در ظرفی بریزید و حوله‌ای کوچک یا تکه‌ای پنبه را در آن فرو ببرید تا مایع را جذب کند. سپس آن را فشار دهید و آب اضافی را بگیرید و روی ناحیه مورد نظر بگذارید. کمپرس سرد برای درمان سوختگی‌ها، زخم پاها، سردرد‌های ناشی از مصرف زیاد الکل رگ‌به‌رگ‌شدگی و سردرد خیلی کمک‌کننده و مفید است. مصرف سطحی هر دو کمپرس سرد و گرم به پوست کمک می‌کند.

مصرف خوراکی
مصرف خوراکی روغن های گیاهی معطر بی‌ضرر یکی از شیوه‌های تأیید شده است. اما در هر حال بهتر است این روغن‌ها تحت نظر یک متخصص آروماتراپی و یا با راهنمایی یک فرد با تجربه مورد استفاده قرار گیرد. تعداد کمی از روغن‌ها در دُز مشخص برای برخی مشکلات متداول مانند مشکلات گوارشی و عدم هضم و غیره با راهنمایی یک متخصص درمانی قابل استفاده‌اند.

مصارف آرایشی
روغن های گیاهی معطر از زمان‌های دور برای موارد پوستی و آرایشی کاربرد داشته است. این روغن‌ها چون در حفظ زیبایی طبیعی پوست مؤثرند، می‌توانند با اطمینان به‌طور موضعی جهت ماساژ، مانیکور، پدیکور، درمان پوست سر، شستشوی سر و درمان مشکلات موها همراه با سایر کرم‌ها و روغن‌ها مورد استفاده قرار گیرند. گل محمدی، بابونه، لیمو، اسطوخودوس (سنبل) و شمعدانی از روغن‌های مناسب برای مصارف پوستی و صورت هستند که برای هر نوع پوستی یعنی نرمال، خشک، چرب، حساس و حتی دارای مشکل، قابل استفاده است.

روغن های گیاهی معطر

هر یک از این روغن‌ها به‌طور تکی یا دوتایی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. روغن‌های حامل و رقیق‌کننده‌ای که در مصارف آرایشی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند، شامل بادام شیرین، گندم، هسته زردآلو، هسته هلو و روغن آفتابگردان است. همچنین بخور صورت با روغن های گیاهی معطر باعث بهبود بافت پوست می‌شود.

اسپری‌های معطر
از آنجایی‌که اسپر‌ی‌ها باعث آسیب رسیدن به لایه اُزُن می‌شوند، فراخوان جهانی برای حفظ محیط‌زیست و منع مصرف آنها آغاز شده است. روغن های گیاهی معطر طبیعی هستند و بنابراین با آزادی عمل برای معطر کردن فضای یک اتاق، خوشبو کردن حمام، اتاق کار، نشیمن و کمد قابل استفاده است.
۱۰ الی ۱۲ قطره روغن گیاهی معطر را با نیم لیتر آب مخلوط کنید و آن را در یک بطری اسپری‌کننده بریزید و در فضا اسپری کنید. روغن‌های مشابه اسطوخودوس (سنبل)، لیمو، رزماری و کاج، بهترین‌ها برای این مورد هستند. همچنین قفسه‌ها و کمدها می‌تواند به این ترتیب ضدعفونی شود. در اتاقی که بوی نمک یا کپک پیچیده یا در اتاق هتل‌ها یا خانه یا دفاتر کار یا کارخانه و مغازه، روغن های گیاهی معطر همراه با آب می‌تواند اسپری شود.

روغن های گیاهی معطر

روغن های گیاهی معطر یکی از بهترین دارو‌های کمکی غیرسمی ضد حشره هستند. تنها ۲ تا ۳ قطره از روغن های گیاهی معطر می‌تواند در روکش بالش‌ها و تشک برای دفع مگس، یا بعد از ترکیب با روغن‌های مایع رقیق‌کننده جهت دفع حشرات قبل از رفتن به رختخواب به سطح پوست بدن مالیده شود. گورگیاه یکی از بهترین روغن‌ها برای دفع حشرات پرنده است. چای درختی برای مورچه‌ها و کک‌ها، آویشن برای آفات، سنبل هندی برای پشه و کافور برای بید می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. حتی اسپری کردن این روغن های گیاهی معطر روی ساقه گیاهان حساس (داخل و خارج آپارتمان) می‌تواند از آنها در برابر حشرات محافظت کند.
مصارف متفرقه
روغن های گیاهی معطر را می‌توانید به آب اضافه کرده و برای نظافت منزل از آن استفاده کنید. می‌توانید برای زدودن چربی و… از کابینت‌های آشپزخانه، سکوها، میز نهارخوری، تشت و لگن بچه و حتی اهداف ضدعفونی‌کننده و شستن حمام و توالت از آنها استفاده کنید. روغن های گیاهی معطر کاربرد‌های چندگانه و فواید غیرقابل انکاری دارند و به همین دلیل می‌توانند به صورت بخشی از عادات روزانه شما باشند.

روغن‌های حامل
روغن‌های حامل یا پایه، روغن‌های سبزیجات، دانه یا بذرها هستند.بسیاری از این روغن‌های حامل، خواص درمانی دارند. روغن‌های گیاهی از بذر و دانه گیاهان استخراج می‌شوند. این روغن‌ها، حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین، مواد غذایی و انرژی هستند و به بدن این امکان را می‌دهند که تولید گرما کنند.

روغن های گیاهی معطر اغلب خیلی غلیظ هستند و نباید مستقیماً بر روی پوست استفاده شوند. این روغن‌ها باید با روغن‌های پایه یا حامل رقیق شوند و پس از آن می‌توانند برای ماساژ یا مالیدن بر روی پوست به مقدار مناسب استفاده شوند.
روغن بادام (شیرین)

روغن های گیاهی معطر
رنگ: زرد خیلی روشن
استخراج شده از: مغز یا هسته
حاوی: مواد معدنی، ویتامین، پروتئین، گلیکوزید.

مصارف: مناسب برای پوست، برطرف‌کننده خارش، دردناکی، خشکی و التهابات پوست.
روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.
روغن مغز هسته زردآلو
رنگ: زرد روشن
استخراج شده از: مغز هسته
حاوی: مواد معدنی و ویتامین

مصارف: برای انواع پوست به‌ویژه برای پیری زودرس، پوست‌های حساس و ملتهب و پوست خشک

روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.
روغن آوکادو

روغن های گیاهی معطر

   آوکادو نوعی میوه شبیه انبه یا گلابی بزرگ است.
رنگ: سبز تیره
استخراج شده از: میوه
حاوی: ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، لیتین و اسید‌های چرب
مصارف: انواع پوست به‌ویژه پوست خشک و بی‌آب و اگزما
روغن حامل: به میزان ۱۰% می‌تواند به یک روغن حامل اضافه شود.

روغن هویج
رنگ: نارنجی
حاوی: ویتامین‌ها، موادمعدنی و بتاکارون
مصارف: پیری زودرس، خارش، خشکی، بیماری صدف و اگزما، جوان و شاداب‌کننده و از بین‌برنده جای زخم‌ها
روغن حامل: با غلظت ۱۰% پس از افزودن به یک روغن حامل مصرف شود. هرگز بدون رقیق شدن، مستقیم بر روی پوست استفاده نشود.
روغن ذرت
رنگ: زرد کم‌رنگ (زرد روشن)
حاوی: ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین
مصارف: تسکین‌دهنده انواع پوست
روغن حامل: می‌تواند به عنوان روغن حامل استفاده شود.
پامچال
رنگ: زرد روشن
حاوی: اسیدگامالینولیک، ویتامین‌ها و مواد معدنی
مصارف: در طی فشار‌های پیش از قاعدگی، تصلّب شرایین، فشار‌های ناشی از یائسگی، بیماری‌های قلبی، بسیار مناسب برای درمان اگزما و بیماری صدف (پسوریازیس). جلوی پیری زودرس پوست را می‌گیرد.
روغن حامل: محلول ۱۰% آن استفاده شود.
روغن دانه انگور

روغن های گیاهی معطر

رنگ: سبز خیلی روشن یا نزدیک به بی‌رنگ
حاوی: ویتامین، مواد معدنی و پروتئین
مصارف: برای انواع پوست‌ها قابل استفاده است.
روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.
روغن فندق
رنگ: زرد
استخراج شده از: مغز هسته
حاوی: ویتامین، مواد معدنی و پروتئین
مصارف: برای انواع پوست‌ها قابل استفاده است. به میزان کمی دارای خاصیت جمع‌کنندگی و قابض است.

روغن حامل: با غلظت ۱۰% مصرف شود.
روغن جوجوبا

جوجوبادرختچه‌های بسیار کوچکی است که در نواحی بیابانی می‌روید (از درختچه‌های بومی آریزونا و مکزیکو است) از دانه‌های آن روغن بسیار چربی استخراج می‌شود.
رنگ: زرد
استخراج شده از: دانه‌ها
حاوی: مواد معدنی، پروتئین حاوی ماده‌ای مومی شکل شبیه کلاژن
مصارف: برای پوست‌های ملتهب، پسوریازیس (بیماری صدف)، اگزما، آکنه و مراقبت‌های مو. می‌تواند برای انواع پوست‌ها استفاده شود. این روغن روغنی بسیار نافذ است.
روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.

روغن زیتون

روغن های گیاهی معطر
رنگ: سبز
حاوی: ویتامین، مواد معدنی، پروتئین
مصارف: رماتیسم، مراقبت‌های مو، مواد آرایشی و زیبایی، روغنی بسیار آرام‌بخش
روغن حامل: با غلظت ۱۰% مصرف شود.
روغن بادام زمینی
رنگ: زرد روشن
حاوی: ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها
مصارف: برای انواع پوست قابل استفاده است.
روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.

روغن گلرنگ (کافیشه)

گلرنگ یا کافیشه نوعی گیاه یا گل است.
رنگ: زرد روشن
حاوی: ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین
مصارف: برای انواع پوست
روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.
روغن کنجد

روغن های گیاهی معطر
رنگ: زرد تیره
حاوی: ویتامین، موادمعدنی، پروتئین، لیستین، آمینواسید
مصارف: رماتیسم، آرتریت، پسوریازیس، اگزما، مناسب برای انواع پوست
روغن حامل: با رقّت ۱۰% مصرف شود.

روغن سویا
رنگ: زرد روشن
حاوی: ویتامین، مواد معدنی، پروتئین
مصارف: برای انواع پوست.
روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.
روغن آفتابگردان

روغن های گیاهی معطر
رنگ: زرد روشن
حاوی: ویتامین‌ها و موادمعدنی
مصارف: برای انواع پوست
روغن حامل: می‌تواند بدون رقیق‌سازی به عنوان روغن پایه استفاده شود.

۵ رایحه تقسیم‌بندی شده روغن های گیاهی معطر
گروه گیاهان سبز:

ریحان، بابونه، رزماری، نعناع وحش، کاج ، آویشن، راوید (نوعی سبزی معطر اروپایی)، اکالیپتوس، گالبانوم (نوعی صمغ زرد که از گیاهی شبیه انقوزه گرفته می‌شود).

گروه گلدار (گل‌ها)
اسطوخودوس (سنبل)، شمعدان، یلانگ‌یلانگ، بهارنارنج، گل‌سرخ
گروه مرکبات
لیمو، ترنج (از خانواده نارنج، گور گیاه، پرتقال
گروه گیاهان چوبی
چوب سدر، کندر، نعناع هندی، چوب صندل

گروه ادویه‌جات

روغن های گیاهی معطر
کافور، زنجبیل، رازیانه، سروکوهی، مرزنجوش، ترخون

چگونه روغن معطر را انتخاب کنیم؟
دوری کردن از بو‌های ناخوشایند و جذب بو‌های مطبوع شدن یک واکنش طبیعی است. ما به‌طور ناخودآگاه به این بوهایی که در یکی از این دو گروه قرار می‌گیرند، واکنش نشان می‌دهیم. بوی مطبوع غذای در حال پخت، در شرایطی که فرد گرسنه باشد، ترشح بزاق را سبب می‌شود یا بوی علف تازه چیده شده به فردی که شدیداً مضطرب است، آرامش می‌دهد. عطردرمانی بر پایه این واکنش‌های غریزی و طبیعی به بوها بنا شده است.
یک ساعت زنگ‌دار می‌تواند تنظیم بشود تا شما را با بوی مشخص و در ساعت مقرر بیدار کند. بیماران می‌توانند پیش از تحمل و آغاز روش‌های درمانی به کمک بخور کردن و بوییدن برخی بوها آرام شوند. تولیدکنندگان اتومبیل باید به فکر طراحی سیستم تهویه ویژه‌ای باشند که بوها و عطرها را از اتومبیل خارج کند تا راننده‌ها در حین رانندگی هوشیار باقی بمانند.
۲ تست ساده وجود دارد که به بینی شما آموزش می‌دهد تا بو‌های مختلف را به‌خاطر بسپارید. آزمایش اول به شما نشان خواهد داد که بینی چقدر خوب می‌تواند بوها را احساس کند و تست دوم به شما نشان می‌دهد که کدام عطر یا روغن‌های گیاهی را بیشتر دوست دارید.

تست اول: بو کشیدن و تست تشخیص

روغن های گیاهی معطر
چشمانتان را ببندید و به دوست یا یکی از اعضای خانواده بگویید تا ۱۰ نوع جنس را از آشپزخانه شما بیاورند و آنها را یکی‌یکی جلوی بینی شما بگیرند و بگذارند که خوب ببویید و سپس سعی کنید که آنها را از بوی آنها و بدون دیدن تشخیص دهید.
این مواد می‌توانند میوه تازه‌ای که برش خورده، گیاه تازه‌ای که خرد شده، ظرف حاوی ادویه، سس و غیره باشند. این موارد را به فاصله کمی از بینی شما قرار دهند و برای مدت ۳۰ ثانیه شما باید همه موارد را به درستی حدس بزنید. اگر شما قادر باشید ۵ تا ۶ عنوان را درست تشخیص دهید، این بدان معناست که حس بویایی شما در سطح متوسط قرار دارد. در هر حال فرد می‌تواند این توانایی را تا ۱۰۰% افزایش دهد.
تست دوم: آزمایش تعیین خانواده عطر مورد علاقه

۳ نوع روغن گیاهی معطر انتخاب کنید. ۳ عدد از خانواده گل‌ها، ۳ عدد از خانواده ادویه‌جات و ۳ عدد از خانواده گیاهان سبز. آنها را مخلوط کنید و به صورت رندوم ببویید. بهتر است برای تمرکز بیشتر آنها را با چشم بسته ببویید. این تست به شما کمک خواهد کرد که گروه عطری را که بیشتر دوست دارید بیابید.

روغن های گیاهی معطر

ممکن است شما رایحه گل‌ها را بیش از بوی روغن تهیه‌شده از گیاهان سبز دوست داشته باشید. یک عطر درمان، باید حداقل ۳۰ تا ۴۰ نوع روغن را در مجموعه خود داشته باشد. به این ترتیب او قادر خواهد بود روغن گیاهی معطر یا عطری را به شما توصیه کند که به‌طور طبیعی شما را خیلی بیشتر از روغن های گیاهی معطر موجود در فروشگاه‌ها تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

بهترین روغن های گیاهی معطر
غالباً بهترین روغن های گیاهی معطر روغن‌هایی هستند که از ترکیب تعداد زیادی روغن تهیه‌ شده باشند. این ترکیب‌ها، علاوه بر بو و رایحه‌ی خوش‌تر و لذت‌بخش‌تر، میزان وسیع‌تری از مصارف درمان را پوشش می‌دهند.
فرد می‌تواند مصرف را با مخلوط دو یا ۳ یا همه روغن های گیاهی معطر زیر شروع کند.
برای شروع از بهارنارنج، اسطوخودوس (سنبل)، نعناع وحشی، چوب صندل و گل‌سرخ استفاده کنید. می‌توانید اکالیپتوس، لیمو، پانچولی، بابونه، یلانگ‌یلانگ و شمعدانی را هم به آنها اضافه کنید.

روغن های گیاهی معطر

روغن های گیاهی معطر قابل استفاده برای درمان
روغن های گیاهی معطر علاوه بر مصرف به‌عنوان مسکّن، محرک و آرام‌بخش دارای خواص درمان نیز هستند.
توجه داشته باشید که پیش از مصرف این روغن‌ها حتماً باید آنها را رقیق نمایید.
آکنه
روغن های گیاهی معطر: ترنج، چوب سدر، شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، لیمو، چوب صندل، گورگیاه، پچولی (نعناع هندی)، سروکوهی، چای درختی، بابونه.

اضطراب و استرس
روغن های گیاهی معطر: اسطوخودوس (سنبل)، بهارنارنج، پچولی، چوب صندل، ترنج، کندر، راوید، یلانگ‌یلانگ.
ماساژ پا‌های ورزشکاران و دونده‌ها

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: اسطوخودوس (سنبل)، شمعدانی، گورگیاه، چای درختی.
آرتریت
روغن های گیاهی معطر: اوکالیپتوس، زنجبیل، سروکوهی، رزماری، لیمو، کاج، نعناع‌وحشی، سرو

کمردرد
روغن های گیاهی معطر: کافور، اوکالیپتوس، کاج، رزماری، اسطوخودوس (سنبل)، آویشن، سروکوهی، نعناع، راوید.
زخم و نیش و گزیدگی
روغن های گیاهی معطر: ریحان، بابونه، اسطوخودوس (سنبل)، نعناع وحشی، چای‌درختی.
مشکلات تنفسی

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: چوب سدر، اوکالیپتوس، نعناع وحشی، کاج، رزماری، چوب صندل، چای درختی.

پینه پا
پینه پا التهاب دردناکی است که بین محل اتصال انگشت شست پا ایجاد می‌شود و برخی اوقات یکی از دلایل آن کفش‌های تنگ و نامناسب است.
روغن های گیاهی معطر: سروکوهی، لیمو و نعناع وحشی

کبودی و خون مردگی
روغن های گیاهی معطر: کافور، سرو، راوید، شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)
سوختگی‌ها
روغن های گیاهی معطر: بابونه، شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، گل‌سرخ و چای‌درختی
سلولیت
سلولیت یکی از مشکلات مشترک خانم‌هاست. شکل پوست پرتقالی و حفره حفره و برجستگی‌های پراکنده که غالباً در ناحیه باسن، ران‌ها و پشت بازوها دیده می‌شود. غالباً در نتیجه تجمع مایع و سموم در بافت‌ها به‌دلیل فقدان گردش خون درست و تغییرات و نوسانات هورمونی است.

ماساژ

روغن های گیاهی معطر

ماساژ معمولی با روغن های گیاهی معطر می‌تواند به نرم شدن برآمدگی‌ها کمک کند.
روغن های گیاهی معطر: چوب سدر، راوید، سروکوهی، شمعدانی، رازیانه، بهارنارنج، لیمو، اسطوخودوس (سنبل) و پچولی (نعناع هندی)

آبله مرغان
روغن های گیاهی معطر: ترنج، بابونه، اوکالیپتوس، اسطوخودوس (سنبل)، چای‌درختی
سرمازدگی
سرمازدگی به شکل بریدگی رنگ نوک انگشتان و عروق متورم در انگشتان پنجه پا و پشت پاها دیده می‌شود، خصوصاً پس از قرار گرفتن در معرض هوای خیلی سرد.
روغن های گیاهی معطر: اوکالیپتوس، زنجبیل، سروکوهی، لیمو، گورگیاه، مرزنجوش، رزماری، چای درختی، سرو
گردش خون (ضعف)
روغن های گیاهی معطر: ریحان، سرو، چوب سدر، راوید، زنجبیل، سروکوهی، لیمو، گورگیاه، اسطوخودوس (سنبل)، نعناع وحشی، کاج، رزماری، یلانگ‌یلانگ
سرماخوردگی

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: کافور، اکالیپتوس، اسطوخودوس (سنبل)، لیمو، مرزنجوش، نعناع وحشی، کاج، چای درختی، آویشن
سرفه
روغن های گیاهی معطر: چوب سدر، سرو، اکالیپتوس، کندر، زنجبیل، لیمو، کاج، نعناع وحشی، رزماری، چوب صندل و آویشن

کرامپ (گرفتگی عضلات)
روغن های گیاهی معطر: بابونه، اکالیپتوس، بهارنارنج، سروکوهی، لیمو، اسطوخودوس (سنبل)، مرزنجوش، رازیانه، ترخون، یلانگ‌یلانگ

افسردگی
روغن های گیاهی معطر: ترنج، شمعدانی، راوید، چوب صندل، گل‌سرخ، کندر، اسطوخودوس (سنبل)، بهارنارنج، یلانگ‌یلانگ
اگزما، درماتیت، پسوریازیس (بیماری صدف)
روغن های گیاهی معطر: ترنج، چوب سدر، بابونه، شمعدانی، اسطوخودوس(سنبل)، چوب صندل و سرو
بریدگی‌ها و خراشیدگی‌ها

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: ترنج، بابونه، شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، چای‌درختی

خستگی
روغن های گیاهی معطر: ریحان، ترنج، شمعدانی، کندر، اکالیپتوس، اسطوخودوس(سنبل)، لیمو، نعناع وحشی، راوید، آویشن، زنجبیل، پچولی (نعناع هندی)، رازیانه، پرتقال

شوره سر
روغن های گیاهی معطر: چوب سدر، شمعدانی، لیمو، اسطوخودوس (سنبل)، رزماری، چوب صندل، چای درختی، سروکوهی

حفظ و نگهداری مایعات
روغن های گیاهی معطر: شمعدانی، رازیانه، پچولی (نعناع هندی)، سرو، سروکوهی، رزماری
عفونت‌های قارچی
روغن های گیاهی معطر: اسطوخودوس (سنبل)، چای درختی، شمعدانی، گورگیاه، سروکوهی، چوب صندل
ریزش مو

روغن های گیاهی معطر

روغن های گیاهی معطر: رزماری، اسطوخودوس (سنبل)، راوید، سرو، یلانگ‌یلانگ
مو‌های چرب
روغن های گیاهی معطر: رزماری، اسطوخودوس (سنبل)، سرو، شمعدانی، لیمو و چای درختی
مو‌های خشک
بابونه برای مو‌های بلوند، رزماری و اسطوخودوس (سنبل) برای موهای قرمز و قهوه‌ای و چای درختی برای شوره سر

سردرد ناشی از نوشیدن الکل زیاد
روغن های گیاهی معطر: شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، گل‌سرخ، بهارنارنج، لیمو، نعناع‌وحشی
سردرد

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: اکالیپتوس، کندر، نعناع وحشی، راوید، اسطوخودوس(سنبل)، گل‌سرخ، گورگیاه، بابونه، آویشن
تبخال
روغن های گیاهی معطر: ترنج، بابونه، اکالیپتوس، اسطوخودوس (سنبل)، لیمو، پچولی (نعناع هندی)، چای درختی

شوینده و ضدعفونی‌کننده خانگی
روغن های گیاهی معطر: شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، بابونه، اکالیپتوس، لیمو، چای درختی، ترنج، گورگیاه، آویشن، نعناع وحشی، کاج
سوء هاضمه
روغن های گیاهی معطر: رازیانه، اسطوخودوس (سنبل)، نعناع وحشی، مرزنجوش، ترخون
آنفولانزا
روغن های گیاهی معطر: اکالیپتوس، نعناع وحشی، کاج، چای درختی، آویشن، مرزنجوش، پرتقال، رزماری

بی‌خوابی

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: شمعدانی، ریحان، اسطوخودوس (سنبل)، بابونه، گل‌سرخ، سرو، بهارنارنج، مرزنجوش، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ، نعناع
دورکننده حشرات، حشره‌کش
روغن های گیاهی معطر: کافور، ریحان، چای درختی، آویشن، گورگیاه
سرخک
روغن های گیاهی معطر: ترنج، اکالیپتوس، بابونه، اسطوخودوس (سنبل)، چای‌درختی

یائسگی
روغن های گیاهی معطر: بابونه، گل‌سرخ، اسطوخودوس (سنبل)، سرو، شمعدانی، راوید، نعناع وحشی و یلانگ‌یلانگ
استفراغ و تهوع
روغن های گیاهی معطر: زنجبیل، لیمو، نعناع وحشی
زیاد عرق کردن
روغن های گیاهی معطر: ترنج، گورگیاه، اسطوخودوس (سنبل)، آویشن

اختلالات و فشار‌های پیش از قاعدگی
روغن های گیاهی معطر: ترنج، راوید، سرو، بابونه، رازیانه، شمعدانی، سروکوهی، اسطوخودوس (سنبل)، نعناع وحشی، گل‌سرخ، چوب صندل، ترخون
رماتیسم

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: سرو، بابونه، اکالیپتوس، زنجبیل، سروکوهی، اسطوخودوس (سنبل)، لیمو، مرزنجوش، رزماری

اختلالات جنسی
روغن های گیاهی معطر: راوید، زنجبیل، شمعدانی، بهارنارنج، پچولی (نعناع هندی)، گل‌سرخ، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ
پوست (بالغ)
روغن های گیاهی معطر: بابونه، کندر، شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، بهارنارنج، پرتغال، رزماری، گل‌سرخ و یلانگ‌یلانگ، لیمو، سرو، پچولی (نعناع هندی)، چوب صندل، چای درختی، آویشن، گورگیاه، سروکوهی، چوب‌سدر، ترنج
استرس

روغن های گیاهی معطر

روغن های گیاهی معطر: ریحان، ترنج، اسطوخودوس (سنبل)، بابونه، بهارنارنج، شمعدانی، کندر، راوید، پچولی (نعناع هندی)، مرزنجوش، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ
آفتاب سوختگی
روغن های گیاهی معطر: بابونه، شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، گل‌سرخ
بیماری مسافرت (حالت زکام ناشی از مسافرت)

روغن های گیاهی معطر: ترنج، زنجبیل، لیمو، نعناع وحشی

مصارف خاص از روغن‌های معطر
بی‌حس کننده (برای کاهش دادن درد)
روغن های گیاهی معطر: ترنج، بابونه، اسطوخودوس (سنبل)، مرزنجوش، رزماری
ضد افسردگی (شادی‌آور)

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: ترنج، راوید، بابونه، شمعدانی، اسطوخودوس (سنبل)، بهارنارنج، گل‌سرخ، پرتقال، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ

کاهش دهنده پاسخ‌های جنسی
روغن های گیاهی معطر: مرزنجوش

ضد التهاب (برای کاهش التهابات)
روغن های گیاهی معطر: ترنج، بابونه و اسطوخودوس (سنبل)
میکروب‌کش (برای مبارزه با باکتری‌های موضعی)
روغن های گیاهی معطر: ترنج، اوکالیپتوس، اسطوخودوس (سنبل)، رزماری، چوب‌صندل، سروکوهی، چای درختی

ضد ویروس
روغن های گیاهی معطر: اسطوخودوس (سنبل)، چای درختی
قابض
روغن های گیاهی معطر: سرو، چوب سدر، سروکوهی، کندر، چوب صندل و گل‌سرخ
افزاینده تمایلات و قدرت جنسی
روغن های گیاهی معطر: گل‌سرخ، بهارنارنج، راوید، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ
ضدباکتری (برای از بین بردن باکتری‌ها)
روغن های گیاهی معطر: ترنج، اکالیپتوس، اسطوخودوس (سنبل)، رزماری و بهارنارنج، سروکوهی

روغن های گیاهی معطر

افزاینده فعالیت ذهنی
روغن های گیاهی معطر: ریحان و رزماری
مسهل
روغن های گیاهی معطر: اسطوخودوس (سنبل)، نعناع وحشی و رزماری
ترمیم و بازسازی سلولی و سلول‌سازی
روغن های گیاهی معطر: کندر، چای درختی، اسطوخودوس (سنبل)، بهارنارنج

دئودورانت
روغن های گیاهی معطر: راوید، اسطوخودوس (سنبل)، بهارنارنج، اکالیپتوس و سرو
تمیز کردن ناپاکی از بدن (ضدعفونی‌کننده)
روغن های گیاهی معطر: رازیانه، گل‌سرخ، سروکوهی

دیورتیک یا افزاینده ادرار
روغن های گیاهی معطر: سرو، چوب سدر، بابونه، کندر، رازیانه، شمعدانی، سروکوهی، رزماری و چوب صندل
تسریع و ایجاد کننده قاعدگی
روغن های گیاهی معطر: ریحان، راوید، بابونه، اسطوخودوس (سنبل)، مرزنجوش، گل‌سرخ، رزماری، سروکوهی
خلط‌آور
روغن های گیاهی معطر: ترنج، اکالیپتوس، مرزنجوش، چوب صندل
ضد تب (پایین آوردن تب)

روغن های گیاهی معطر
روغن های گیاهی معطر: ترنج، بابونه، اکالیپتوس، چای درختی، نعناع وحشی
ضدقارچ (متوقف‌کننده رشد قارچ‌ها)
روغن های گیاهی معطر: اسطوخودوس (سنبل)، چای درختی
هپاتیک (تقویت کننده فعالیت کبد)
افزاینده فشارخون
روغن های گیاهی معطر: رزماری و راوید
خواب‌آور (برای بهبود بخشیدن امواج آلفا)
روغن های گیاهی معطر: بابونه، اسطوخودوس (سنبل)، مرزنجوش، یلانگ‌یلانگ، بهارنارنج
کاهنده فشارخون
روغن های گیاهی معطر: مرزنجوش، اسطوخودوس (سنبل)، یلانگ‌یلانگن‌ها: بابونه، لیمو، سرو، رزماری، چای درختی و اسطوخودوس(سنبل)

تقویت‌کننده سیستم عصبی
روغن های گیاهی معطر: بابونه، اسطوخودوس (سنبل)، مرزنجوش، رزماری
آرام‌بخش
روغن های گیاهی معطر: راوید، سروکوهی، کندر، اسطوخودوس (سنبل)، مرزنجوش، گل‌سرخ، بهارنارنج، چوب صندل، ترنج
محرک (افزاینده فعالیت‌های بدن)
روغن های گیاهی معطر: فلفل سیاه، اکالیپتوس، شمعدانی، رزماری، نعناع وحشی

روغن های گیاهی معطر

تقویت‌کننده (افزاینده قدرت و توانایی عمومی بدن)
روغن های گیاهی معطر: فلفل سیاه، ریحان، بابونه، شمعدانی، کندر، اسطوخودوس (سنبل)، سروکوهی، مرزنجوش، گل‌سرخ، بهارنارنج و چای درختی
روغن‌های حساس به نور
حساسیت به نور واکنشی است که در برخی روغن های گیاهی معطر در مقابل نور رخ می‌دهد. ایجاد قرمزی، افزایش رنگدانه‌ها و مشکلات پوستی، این مشکلات در مواجه با نور شدید یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بروز می‌کنند.

این احتمال وجود دارد که روغن‌هایی که ایجاد حساسیت به نور می‌کنند، اختلالات پوستی را نیز افزایش دهند.
بهارنارنج، لیمو، پرتقال(ترش و شیرین)، راوید، پچولی(نعناع هندی)، زنجبیل، چوب سدر، ترنج
روغن‌هایی که مصرف آنها در بارداری ممنوع است

روغن های گیاهی معطر
رزماری، راوید، ریحان، چوب سدر، رازیانه، سروکوهی، آویشن، مرزنجوش، ترخون

روغن‌هایی که می‌تواند ایجاد قرمزی و التهاب پوستی کنند
ریحان، اسطوخودوس(سنبل)، لیمو، فلفل سیاه، کافور، بهارنارنج،چوب سدر، نعناع وحشی، بابونه، کاج، میخک، اکالیپتوس، شمعدانی، آویشن، زنجبیل، سروکوهی، ترنج، گورگیاه، چوب صندل
مصرف روغن های گیاهی معطر بدون تست آنها بر روی ناحیه‌ای از پوست قبل از مصرف وسیع آن به‌طور مداوم ممنوع است.

روغن‌هایی که مصرف آنها همراه با دارو‌های هومئوپاتیک ممنوع است
هومویپاتی به معالجه امراض بوسیله تجویز داروئی که در اشخاص سالم علائم آن مرض را به‌وجود می‌آورد گفته می شود. روغن‌هایی که در زیر نام آنها ذکر شده، در زمان مصرف همراه با دارو‌های هومئوپاتیک می‌تواند فواید آن دارو را تحت‌الشعاع قرار داده و از بین ببرد. به همین دلیل مصرف هم‌زمان آنها ممنوع شده است.
فلفل سیاه، اکالیپتوس، کافور، نعناع وحشی، میخک، رزماری

روغن‌هایی که مصرف آنها به هنگام رانندگی ممنوع است

روغن های گیاهی معطر
مصرف روغن‌های زیر هنگام رانندگی ممنوع است، چون می‌تواند باعث ایجاد خواب‌آلودگی شود.
بابونه، شمعدانی، گل‌سرخ، اسطوخودوس(سنبل)، چوب صندل، مرزنجوش، بهارنارنج

روغن‌هایی که می‌توانند در بیماری‌های معین ایجاد عوارض جانبی نمایند

بیماری روغن دارای عوارض جانبی
آسم مرزنجوش،کافور، رزماری
بی اشتهایی و کم اشتهایی پچولی (نعناع هندی)
سرطان ریحان، رازیانه
صرع رازیانه،راوید،اکالیپتوس،اسطوخودوس،سنبل،رزماری
فشار خون بالا رزماری، آویشن
فشار خون پایین مرزنجوش، راوید
بیماری های کبدی میخک، آویشن، گیاه خس خس
زخم معده و روده دارچین

روغن های گیاهی معطر و مصارف آرایشی
موارد پیشنهادی بر اساس انواع پوست:
پوست نرمال: اسطوخودوس (سنبل)، شمعدانی، رزماری، چوب سدر، پرتقال
پوست خشک: اسطوخودوس (سنبل)، شمعدانی، چوب سدر، پچولی (نعناع هندی)، کندر، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ
پوست‌های چرب: چوب سدر، اسطوخودوس (سنبل)، رزماری، کندر، پرتقال، سرو، ترنج، سروکوهی، راوید، لیمو، گورگیاه
پوست‌های مسن: کندر، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ، پچولی (نعناع هندی)، سرو، اسطوخودوس (سنبل)، شمعدانی

روغن های گیاهی معطر

پوست‌های دارای لکه: اسطوخودوس (سنبل)، رزماری، شمعدانی، لیمو، چای درختی
پوست حساس: اسطوخودوس (سنبل)، چوب صندل، چوب سدر
مرطوب‌کننده‌ها
مقادیر زیر را به ۵۰ میلی‌لیتر از مرطوب‌کننده‌های پایه بدون بو اضافه کنید.
کرم روزانه (پوست خشک)
۲ قطره از سبوس گندم
۴ قطره از اسطوخودوس (سنبل)
۲ قطره از یلانگ‌یلانگ
۴ قطره از کندر
کرم شب (پوست خشک)

۱میلی‌لیتر جوجوبا
۶ قطره شمعدانی
۴ قطره چوب صندل
۲ قطره کندر
پماد جوش‌ها
۸ قطره اسطوخودوس (سنبل)
۱ قطره نعناع وحشی
۴ قطره نعناع وحشی
کرم روزانه (پوست چرب)

روغن های گیاهی معطر
۲ قطره از سبوس گندم
۲ قطره از لیمو
۳ قطره از اسطوخودوس (سنبل)
۲ قطره از سرو
۲ قطره سروکوهی
روغن های گیاهی معطر توصیه شده برای انواع موها
مو‌های خشک: رزماری، چوب صندل، یلانگ‌یلانگ، اسطوخودوس (سنبل)، شمعدانی، کندر، پچولی (نعناع هندی)
مو‌های چرب: ریحان، اکالیپتوس، چوب سدر، لیمو، سرو، رزماری، سروکوهی و ترنج
مو‌های طبیعی: شمعدانی، لیمو، راوید، چوب سدر، رزماری، گورگیاه
شوره سر: چوب سدر، اکالیپتوس، راوید، پچولی (نعناع هندی)، رزماری، اسطوخودوس (سنبل)
مو‌های خراب یا آسیب‌دیده: چوب صندل، شمعدانی، کندر، اسطوخودوس (سنبل)، پچولی (نعناع هندی)
یک روش ویژه درمانی برای مو‌های آسیب‌دیده و تخریب‌شده

۱۰ میلی‌لیتر جوجوبا
۵  قطره از ترکیب مخصوص مو‌های خشک.
روش: ترکیب‌ها را در یک ظرف گرم کنید و پوست و کف سرتان را با آن ماساژ دهید. پنبه‌ای را به روغن آغشته کرده و ریشه موها را با آن ماساژ دهید سپس حوله‌ای گرم شده را دور سرتان بپیچید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را بشویید.
مراقبت از پاها

روغن های گیاهی معطر
پا‌های خسته
۲ قطره از روغن گیاهی معطر پرتقال
۳ قطره از روغن گیاهی معطر رزماری
۳ قطره از روغن گیاهی معطر اسطوخودوس (سنبل)

پا‌های بدبو
۳ قطره از روغن گیاهی معطر سرو
۳ قطره روغن گیاهی معطر گورگیاه
پا‌های متورم
۳ قطره روغن گیاه سروکوهی
۳ قطره اسطوخودوس (سنبل)
۲ قطره نعناع وحشی
انرژی‌دهنده و تقویت‌کننده پاها
۳ قطره ترنج
۳ قطره راوید
۲ قطره سروکوهی

با ترکیبات فوق شما می‌توانید ۱۵ دقیقه‌ای از یک پاشویه معطر در هر زمان از روز لذت ببرید. ضمناً می‌توانید این روغن‌ها را با ۲۰ میلی‌لیتر روغن حامل مخلوط یا رقیق کنید و پاها را ماساژ دهید.
مراقبت از دست‌ها

روغن های گیاهی معطر
پوست‌های نرمال
۲ قطره اسطوخودوس (سنبل)
۲ قطره شمعدانی
۳ قطره چوب صندل

پوست‌های خشک
۲ قطره اسطوخودوس (سنبل)

۲ قطره کندر
۲ قطره پچولی (نعناع هندی)
دست‌هایی با مفاصل متورم
۳ قطره روغن سرو کوهی
۲ قطره روغن رزماری
۱ قطره روغن سرو
هر کدام از موارد فوق را در ۱۵ میلی‌لیتر روغن حامل مخلوط کنید و دست‌ها را از جمله ناحیه ساعد ماساژ دهید. پیش از ماساژ دست‌هایتان را در آب گرمی که ۳ قطره اسطوخودوس (سنبل) به آن افزوده‌اید خیس کنید و غوطه‌ور نمایید تا پوست آن نرم شود.

تمام روغن های گیاهی معطر گفته شده که به دقت با روغن‌های حامل انتخابی مخلوط شده باشند به دو روش قابل استفاده هستند:
مالش روی پوست

روغن های گیاهی معطر

لازم است به‌طور موضعی روی پوست بمالید و اجازه دهید به جریان خون جذب شوند. زیرا مولکول‌های روغن به قدری کوچک هستند که می‌توانند از میان منافذ صورت جذب شوند یا روغن معطر را به روغن ماساژ اضافه کنید تا مزایای بالاتری برای تمام بدن کسب کند. استفاده از این روغن‌ها در بخار آب یا سونا می‌توانید جوانی خود را دوباره به‌دست آورید و احساس تازگی کنید.
استنشاق مستقیم یا استنشاق بخار

یک یا دو قطره از روغن انتخابی را روی دستمال گردن بچکانید و روغن را در محل کار یا هنگام مسافرت بو کنید. دو قطره از روغن آرام‌بخش درون بالش، به شما کمک می‌کند با آرامش بخوابید. استنشاق بخارِ دو قطره از روغن معطر در بخور آب داغ هم کمک می‌کند.

همچنین می‌توانید از این روغن‌ها در آب حمام (در وان حمام حدود ۶ تا ۸ قطره، در تشت ۲ تا ۳ قطره)، پتو، ملافه، ماساژ، استنشاق و افشانه استفاده کنید.

روغن های گیاهی معطر

 

روغن‌های معطر چگونه ساخته می‌شوند؟
تقطیر با عصاره‌گیریبرای مواد خشک‌شده‌ای که با جوشاندن خراب نشوند، این روش برای مواد پودر شده و گل‌ها مانند گل‌سرخ و پرتقال به‌کار می‌رود.
تقطیر آب و بخار
تقطیر برای مواد خشک و تازه‌ای است که با جوشیدن خراب می‌شوند. در این شیوه مواد از کوره گذرانده می‌شوند تا بخار آنها به‌طور کامل گرفته شود، مانند میخک و دارچین.

بخار مستقیم
تقطیر گیاهان تازه که نقطه جوش بالایی دارند و بخار از آنها در دمای خیلی بالا خارج می‌شود (چوب‌ها، دانه‌ها، ساقه‌ها)، از جمله قابل استفاده برای مواردی چون نعناع وحشی است.
پرس سرد
برای روغن های گیاهی معطر مرکبات مثل لیمو و پرتقال از این روش استفاده می‌شود. این شیوه به دو روش انجام می‌شود روش اول ایجاد سوراخ‌هایی در میوه و در روش دوم ابتدا میوه از پوست جدا می‌شود بعد تحت سرما پرس می‌شود.

روغن های گیاهی معطر

 

استخراج دی‌اکسید کربن
co2 مایع به عنوان یک حلال به‌کار می‌رود. تحت فشار مایع می‌شود و نقش یک حلال را بازی می‌کند. بعد از خروج گازها، اثری از حلال باقی نمی‌ماند.
استخراج حلّال
برخی از حلّال‌ها مانند نفت و بنزین، اتر، یا بنزن و هگزان با گلبرگ‌ها کاملاً مخلوط می‌شوند. بعد با فشار از صافی رد می‌شوند و فیلتراسیون انجام می‌دهند تا زمانی‌که حلال و ماده اولیه فشرده شده و حالتی شبیه صمغ یا ژل به‌خود بگیرد. در ادامه حلال و ماده اولیه فریز می‌شوند و با جداسازی آنها از واکس یا ژل حاصل، محصول آماده مصرف می‌شود.

مواد لازم جهت ترکیب کردن روغن‌ها
بعد از مطالعه عوارض، خواص و جنس روغن‌ها، روغنی که می‌خواهید مخلوط و مصرف کنید، انتخاب کنید. ترجیحاً بیش از سه روغن را با هم مخلوط نکنید. ضمناً روغن‌های از جنس مشابه را برای این منظور انتخاب کنید.

به‌عنوان مثال اگر شما می‌خواهید بیش از یک نوع روغن را مصرف کنید، هر سه آنها را از یکی از گروه‌ها، گل‌ها، ادویه‌جات، مرکبات یا گیاهان و یا چوبی انتخاب کنید.

روغن های گیاهی معطر
بنابراین شما می‌توانید مخلوطی از اسطوخودوس (سنبل)، گل‌سرخ و یلانگ‌یلانگ که هر سه متعلق به گروه گلدارها هستند، درست کنید.

زمانی‌که تصمیم می‌گیرید مخلوطی از روغن‌های انتخابی درست کنید، ابتدا در حجم بسیار کوچکی آن را تهیه کنید به این ترتیب حجم زیادی از روغن از بین رفتن نمی‌رود.
در مواردی که می‌خواهید میزان مشابهی از روغن‌های انتخابی مصرف کنید، تکه‌ی نواری شکل بزرگی از کاغذ‌های جاذب تهیه کنید و قطره قطره از روغن‌های انتخابی را روی آنها بریزید.

در مواردی که تصمیم می‌گیرید یک یا دو مورد از روغن‌ها را بیشتر از بقیه مصرف کنید، ۲ قطره از روغن‌هایی که می‌خواهید بیشتر باشد، اضافه کنید. بعد این نوار روغنی را جلو بینی‌اتان بگیرد و به سمت جلو و عقب تکان دهید و بوی عطر آن را استشمام کنید.
حس بویایی شما را در انتخاب ترکیب مناسب راهنمایی خواهد کرد. از آنجایی‌که عطردرمانی خیلی شخصی است، شما باید در مواردی که برای سایرین اقدام به تهیه یا توصیه روغن‌های گیاهی می‌کنید،.

تست مشابه را تکرار کنید. چون رایحه یا ترکیب موردپسند شما، لزوماً نباید مورد علاقه دیگران نیز قرار گیرد.
وسایل لازم:

روغن های گیاهی معطر
یک بطری ۱۰ میلی‌لیتری تیره رنگ با چوب پنبه برای نگهداری روغن‌های گیاهی معطر خالص.
۴ قطره‌چکان یا پیپت. شما می‌توانید از یک قطره‌چکان یا پیپت هم استفاده کنید. به شرط آنکه بعد از مصرف هر بار آن را خیلی خوب بشویید.

یک قیف کوچک برای ریختن روغن‌های حامل یا حلال داخل بطری.
یک بطری تیره بزرگ با چوب پنبه برای نگهداری روغن‌های ترکیب شده یا یک جام یا ظرف سرامیکی برای مصرف.لطفاً از قوطی یا جام‌های فلزی برای این منظور استفاده نکنید.
نوار‌هایی از کاغذ جاذب.

توصیه هایی برای استفاده از روغن های گیاهی معطر
روغن‌های معطر برای مصارف داخلی توصیه نمی‌شود.
مصرف برخی روغن‌های خاص، در ماه‌های بارداری ممنوع است، چون علاوه بر ایجاد خونریزی، ممکن است به دلیل داشتن خاصیت دیورتیک و دفع آب در برخی از آنها، مایع ساک جنینی کاهش پیدا کند. این روغن‌ها شامل ریحان، راوید، رزماری، سروکوهی، مرزنجوش، میخک، رازیانه، سرو، نعناع وحشی و چوب سدر هستند. اگرچه این اخطار برای روغن‌هایی که به صورت بخور استفاده می‌شود، کاربردی ندارد.

روغن های گیاهی معطر

افراد دارای فشارخون بالا، صرع، بیماری‌های عصبی یا کلیوی باید از چند روغن اجتناب کنند. فلفل سیاه، رزماری، سرو و سروکوهی.
روغن های گیاهی معطر جایگزین هیچ دارویی نیستند و برای بیماری‌های مزمن خطرناک، زیر نظر پزشک یا متخصص داروساز استفاده شوند. توصیه می‌شود همیشه با یک متخصص درمان قبل از استفاده از روغن‌های معطر، مشورت کنید مخصوصاً زمانی‌که از یک بیماری مزمن جدی رنج می‌برید.

داروها را در دوزاژ توصیه شده مصرف کنید. مصرف بیش از حد مقرر می‌تواند ایجاد عوارض نماید و در شرایطی که شما سعی می‌کنید نتایج بهتری به‌دست آورید، آنها در شما عوارض مسمومیت ایجاد خواهند کرد. یلانگ‌یلانگ، مرزنجوش و راوید را باید با بیشترین احتیاط مصرف کرد.
روغن های گیاهی معطر همیشه باید رقیق مصرف شوند، مگر در مواقعی که غیر از آن ذکر شده است.

دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

روعن های گیاهی معطر
روغن‌ها را تنها در شیشه‌های دارای لفاف تیره نگهداری کنید. رنگ بطری‌ها ترجیحاً باید نسبت به کهربایی مایل به آبی لاجوردی باشند. تنها روغن‌های ترکیبی باید در بطری‌های آبی کهربایی نگهداری شوند .برای طولانی‌کردن عمر روغن‌ها و حفظ کردن قدرت درمانی روغن‌های معطر، آنها را در جای خنک، تاریک و دور از نور آفتاب نگهدارید.

توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر روغن معطری، حتماً آن را روی پوست تست کنید. می‌توانید آن را روی ساعد یا مچ دست به مدت ۲۴ ساعت بدون شستن آن بمالید. اگر هیچ حساسیتی وجود نداشت، می‌توانید با خیال راحت از روغن استفاده کنید. از تماس این روغن‌ها با پلاستیک، رنگ جلا یا سطوح رنگ شده خودداری کنید. از تماس با چشم‌ها و مناطق حساس جلوگیری کنید و بعد از دست زدن به روغن های گیاهی معطر، دست‌ها را بشویید.

در زمانی‌که تحت درمان هومئوپاتیک هستید، از روغن های گیاهی معطر استفاده نکنید. از مصرف داخلی آنها اجتناب کنید. برای بچه‌ها استفاده نکنید. روغن‌های معطر جایگزین هیچ دارویی که استفاده می‌کنید، نیستند. این روغن‌ها می‌توانند به عنوان درمان تکمیلی استفاده شوند. خانم‌های باردار و افرادی که از فشارخون رنج می‌برند، همچنین بیماران قلبی و بیماران صرعی لازم است قبل از استفاده از روغن‌های معطر با یک درمانگر ماهر مشورت کنند.

از تماس آنها با پلاستیک، لاک الکل یا سطوح رنگ‌شده خودداری کنید.

روغن های گیاهی معطر

مصرف این روغن‌ها تحت تأثیر الکل ممنوع است: راوید، مرزنجوش، یلانگ‌یلانگ.

برای مخلوط کردن روغن‌ها، از ظروف استیل، شیشه‌ای یا سرامیک استفاده کنید.
از مصرف این روغن‌ها برای نوزادان خودداری کنید. تنها یک قطره از اسطوخودوس (سنبل) را می‌توانید تا سن ۴ ماهگی در وان حمام استفاده کنید. برای مصرف روغن‌های گیاهی در کودکان تا ۱۲ سالگی دُز تعیین شده برای بزرگسالان را به ۴ قسمت تقسیم کرده و یک چهارم را مصرف کنید. روغن مناسب برای یک فرد، لزوماً برای فرد دیگر مناسب نیست.
برخی روغن‌ها ممکن است در پوست ایجاد التهاب کنند. حتماً قبل از مصرف به طور گسترده، تست حساسیت پوستی را انجام دهید.

از استفاده‌ی روغن های گیاهی معطر نزدیک چشم‌ها یا دیگر نواحی حساس اجتناب کنید.